Promaint-lehti sai runsaasti kiitosta lukijatutkimuksessa
Syksyllä toteutettu lukijatutkimus vahvisti, että Promaint-lehti on lukijoilleen tärkeä ja arvostettu tietolähde.
Lehden lukijatutkimus toteutettiin nettikyselynä 24.9.–13.10. ja kohdistui 17.9. ilmestyneeseen Promaint 3/25-numeroon.
Tutkimus toteutettiin yhteistyössä Aikakausmedian kanssa. Tutkimuksen tekemisestä vastasi tutkimusyritys JHelske Research.
Tutkimuksen avulla haluttiin kartoittaa lukijoiden näkemyksiä lehdessä julkaistuista artikkeleista ja mainoksista sekä selvittää yleistä lukutottumusta.
Tulokset olivat rohkaisevia
Promaint-lehti sai runsaasti kiitosta sisällöstään, ja tutkimuksesta nousi esiin monia mielenkiintoisia havaintoja:
• Lukuaika ja levikki: Yhden lehden keskimääräinen lukuaika on 33 minuuttia, ja kutakin lehden numeroa lukee keskimäärin 2,1 henkilöä. Lehden yhtä numeroa luetaan myös keskimäärin 2,1 kertaa.
• Lukijoiden toiveet: Peräti 84 % haluaisi lukea lehden sisältöjä painetusta versiosta, ja seuraavaksi suosituin alusta on digitaalinen näköislehti (34 %).
• Somekanavat: LinkedIn on lehden suosituin somekanava, jota seuraa 30 % vastaajista.
Lukijoiden palautteesta välittyi, että Promaint-lehden sisällöllä on merkittävä vaikutus käsitykseen ammattialasta: “Vaikuttanut hyvin myönteisesti”, totesi eräs vastaaja.
Promaint-lehden sisällöt saavat kiitosta erityisesti käytännönläheisyydestä:
• Uuden teknologian havainnollinen esittely ilman liiallista hypetystä.
• Alojen lomittuminen ja koulutuksen näkyvyys selkeästi esillä.
• Positiivinen kuva alan sisällä ja ulospäin.
• Promaint-lehti toimii ainutlaatuisena tietolähteenä kunnossapitoalasta.
• 86 % vastaajista pitää lehteä melko tai erittäin tärkeänä alan ajankohtaisista asioista kertovana tietolähteenä.
• 30 % pitää tärkeänä, että lehden kautta saa tietoa yhdistyksen koulutuksista ja tapahtumista.
Lehden ilmoittajat innostuvat myös varmasti seuraavasta: parhaaksi valittu mainos sai jopa 55 prosenttia lukijoista hakemaan lisäinformaatiota mainostajasta.
Kaiken kaikkiaan tutkimus osoitti, että Promaint-lehti on arvostettu, luotettava ja monipuolinen tiedonlähde, joka tarjoaa lukijoilleen ajankohtaista tietoa, käytännön esimerkkejä ja inspiroivia artikkeleita.
Promaintin toimitus kiittää kaikkia vastaajia ajastaan. Vastaajien kesken arvottiin vapaalippu KP27-kunnossapitokongressiin, jonka voitti Juhamatti Saari. Kirjapalkinnot arvonnassa voittivat Heikki Halonen, Jyrki Kuosmanen ja Jyrki Kuisma. Onnea voittajille!

